arrow_upward
Informácie
+421 (0)905 444 140
Veľkoobchod a distribúcia ponožiek a pleténho tovaru
0 KS / 0,00 EUR
Vitajte, môžete sa zaregistrovať, alebo prihlásiť

Pletenie ponožiek

1. História a technológia výroby pletenia ponožiek

- Prvopočiatky strojovej výroby ponožiek sa datujú k roku 1590, kedy bol vynájdený prvý záťažný pletací stroj s háčikovými ihlami.
- V roku 1849 bola prvýkrát použitá ihla jazýčková, používa sa v tvarových obmenách dodnes.
- Ponožky sa pletú na pletacích strojoch záťažných, s ihlou jazýčkovou, s okrúhlym ihlovým lôžkom (valcom). Úplet ponožky sa nazýva záťažná pletenina.
- Pletacie stroje rozdeľujeme podľa počtu valcov (lôžok) na jednovalcové (moderná technológia výroby športových, funkčných aj klasických ponožiek) a dvojvalcové (staršia technológia výroby ponožiek klasických hladkých, rebrovaných, rubákových a žakarových vzorov)
- Jemnosť stroja (delenie stroja) je parameter udávajúci počet ihiel na jednotku dĺžka. Hrubé pleteniny sa pletú na strojoch s delením 5 až 12 s použitím priadzí 50 – 120 tex, jemné delenie 14 až 20 používa priadze o sile 14 – 50 tex, (jednotka tex vyjadruje váhu vlákna o dĺžke 1 000m v gramoch)
- Počet ihiel udáva počet ihiel po obvode valca a rovná sa počtu stĺpikov pleteniny v obvode ponožky
84 ihiel po obvode valca (zimné ponožky)
108 ihiel (jeseň, zima)
124 ihiel (celorok)
144 ihiel (celorok)
156 ihiel (jar, leto, celorok)
200 ihiel (jar, leto)
- Priemer ihlového valca dáva pletenej nohavici ponožiek široký rozmer a udáva sa v palcoch (alebo v cm), najmenší priemer začína na 2 ¾ (detské ponožky), najväčší je 4 ½ (pánske ponožky). Výslednou šírkou a rozťažnosť úpletu ovplyvňuje hustota úpletu (počet stĺpcov pleteniny do 10 cm) a pribrzdenie priadze (strojovo nastaviteľné).
- Systém je v pletacom stroji mechanizmus (zámková sústava, ihly, vodiče, platiny, ...) umožňujúci vytvorenie jednej rady pleteniny pri otočení valca (ihlového lôžka) o 360 stupňov. Zjednodušene – koľko je na stroji systémov, toľko rád sa upletie pri jednom otočení valca.
(jedno systémové stroje zhotovujú napr. 100% bavlnené úplety z jednej priadze v jednom vodiči, viac systémové stroje umožňujú vzorovanie a pletenie technicky náročných úpletov tvorených z rôznych priadzí a vlákien).


2. Novodobé parametre posudzovania profesijných, športových a outdoorových funkčných ponožiek (FP)

Slovo „FUNKČNÉ" samé o sebe je pojmom veľmi všeobecným. Vždy je nutné ho spojiť s konkrétnou fyzikálnou, chemickou, fyziologickou, možno aj inou danou situáciou a to v kontexte s danou ľudskou aktivitou. Pamätajme pri tom, že človek ako jedinec môže mať odlišné pocity pri vnímaní „funkcie" textilných materiálov a výrobkov.
Slovo „THERMO" radíme z odborného hľadiska ako podružné pod význam slova „FUNKČNÉ".

Funkčné ponožky (FP) musia zabezpečiť základné funkcie (v zátvorke uvádzame parametre, ktoré funkciu úpletu FP ovplyvňujú):
- Odvod potnej vlhkosti od pokožky chodidla (nasiakavosť do vlastnej hmoty vlákien a priadzí, teda materiálov, z ktorých sú FP vyrobené, nasiakavosť do štruktúry priestoru medzi jednotlivými vláknami úpletu FP, patentované (*) technologické prevedenie a materiálová skladba úpletu FP, kapilárny jav, knôtový efekt, možnosť a rýchlosť odparenia vlhka z úpletu FP alebo jeho prevedenie do ďalších vrstiev obuvi, typ a materiál obuvi, ...)
- Tepelná izolácia chodidla (sila vrstvy, objem a hustota úpletu FP, technologické prevedenie a materiálová kombinácia skladby úpletu FP, tepelná vodivosť materiálov FP, typ a materiál obuvi, ...)
- Ochranná bandáž chodidla proti otlakom
- Anatomicky komfortný pocit pri dlhodobej záťaži

Funkčné ponožky (FP) teda tzv. pracujú s potnou vlhkosťou vzniknutou na chodidle pri záťažových fyzických aktivitách v priestore obuvi alebo po vyzutí. Vlhko je pri svojom odparovaní nositeľom chladu, vlhko odvádza z povrchu tela telesnú teplotu, všeobecne znižuje komfort nosenia ponožiek. Správne technologicky a materiálovo riešené FP sú zásadným medzičlánkom a ochrannou vrstvou medzi pokožkou chodidla a obuvi. FP musia byť vlhkom čo najmenej nasiakavé, mali by vlhkosť rýchlo transportovať smerom od pokožky chodidla a pritom ju v sebe nezadržovať. Zároveň by mali mať schopnosť izolácie, teda odrazu a navráteniu telesného tepla späť k povrchu chodidla.

Vývoj, testovanie a výroba funkčných ponožiek je predovšetkým o kombinovaní prírodných priadzí s modernými syntetickými vláknami. Obzvlášť pre menej priedušnú obuv platí (vyrobená z poromerických materiálov, membrán, softshellov, gumová obuv a podobne), že FP predlžujú komfortné nosenie takejto obuvi.

Všeobecné rozdelenie úpletov ponožiek podľa typu materiálov, vzostupne od najviac vlhko nasiakavých prírodných materiálov (nefunkčných) po najmenej nasiakavé syntetické, ale plne funkčné.
(percentuálne materiálové zloženie je orientačné):

1. Bežné úplety cca nad 75% z bavlny, ľanu, hodvábu a ďalších prírodných nasiakavých materiálov (okrem vlny), úplety z viskózy (bambus, modal) syntetických nasiakavých materiálov.
2. Zmesové úplety s cca okolo 50% podielom materiálov 1. skupiny, základ úpletu je podložený elastanom ovinutým napr. polypropylénom, polyesterom a polyamidom alebo iba samostatne podložený vyššie uvedenými syntetickými vláknami. Materiály 1. skupiny sú v slučke úpletu ponožiek združené (sekané alebo vo vodiči pletacieho stroja paralelne vedené) s vyššie uvedenými syntetickými materiálmi.
3. Funkčné úplety s väčším ako 75% podielom syntetických vlákien (priadze aj vlákien) polypropylénom, polyesterom, akrylom a polyamidom.
4. Funkčné úplety s vlnou (najlepšie typ Merino do 24 mikrónov sily chlpu) alebo s podielom polypropylénu (má najmenšiu nasiakavosť vlhka a najlepšie vracia telesné teplo k povrchu tela, je fyziolagicky najvhodnejším syntetickým vláknom, viď. Vynález VÚP a.s., ...)
5. Úplety zo 100% syntetických vlákien takmer nesajú, o to viac sa po vlhkej pokožke šmýkajú, čo nemusí byť pri väčšej záťaži príjemné, preto sú uprednostňované úplety 3. A 4. Skupiny. !!!


3. Technologické parametre úpletu ponožiek

Pripomeňme, že zlá obuv môže výrazne znížiť funkciu aj tých najlepších funkčných profesijných, športových a outdoorových ponožiek a naopak. Mokré ponožky viac poškodzujú vnútornú časť obuvi, obzvlášť tie kožené. Taktiež stále platí a v prírode predovšetkým, že pokiaľ ste už uzimený, prechladnutý, nezahreje vás ani tá najteplejšia ponožka. Pri výbere by sme si mali všímať hlavne niektorých súčastí a parametrov ponožiek, ako sú ich úplet, elasticita lemu alebo veľkosť.

Úplet ponožiek kontrolujeme hlavne z ich vnútornej, rubovej strany. Úplet hladkých tenkých ponožiek sa pre dlhšiu záťaž a chôdzu v pevnej obuvi nehodí, nemá patričný objem úpletu, ktorý by mohol úspešne bojovať s vlhkosťou v obuvi. Pre dlhšie záťažovú chôdzu sú vhodné ponožky tzv. froté (plyšové), ktoré majú rub úplet tvorený z jednotlivých froté slučiek (očiek). Ich správny tvar, výška, plnosť a mäkkosť sú zárukou pohodlnej chôdze aj v ťažkom teréne. Jemné froté sa hodí do teplejšieho prostredia a je spravidla umiestnené len v chodidle (polofroté, poloplyš), menšia je aj ochrana proti otlakom. Naopak, silné, hrubé úplety sú určené pre chladné počasie a vonkajšiu záťaž spojenú s nadmernou tvorbou potu, s ktorou si hrovo poradí. Pri zimných ponožkách by mal byť froté úplet po celej ploche rubu ponožky.

Ako rozoznáte vhodný funkčný úplet?
Ponožku otočte na ruby a pozorne preskúmajte zloženie jednotlivej froté (plyšovej) slučky (očka). Hľadajte vo vnútri slučky pružný, machovito hustý „vankúšik" nenasiakavého materiálu (syntetické vlákno) a nad ním mierne vystupujúci nasiakavý materiál (napr. bavlna, modal alebo vlna – prírodnú priadzu). Môžeme sa stretnúť aj s riešením, kedy sa v úplete za sebou v radách, striedajú rady syntetického a prírodného materiálu. Froté slučka zo syntetického materiálu je spravidla nižšia, jemnejšia a viac pružnejšia.
Elasticita lemu nad členkom je zásadná z pohľadu možného zaškrtenia chodidla a malého prekrvenia končatiny, zamedzenie prúdenia krvi privoláva pocit chladu a bolesti pri chôdzi. Môžeme paušalizovať, že ideálna šírka lemu v neroztiahnutom stave by sa mala pohybovať minimálne medzi 8 – 9 cm (dámy – páni). Rozhodujúca je však šírka lemu v roztiahnutom stave. Pokiaľ nameriate menej ako 18 – 20 cm a cítite, že musíte prekonať veľký odpor elastanu v leme, ponožky radšej nekupujte.

Veľkosti ponožiek sú udávané v tzv. euro číslach (francúzske, napr. 42) alebo metrických číslach (napr. 28). Pri nákupe prekontrolujte označenie veľkosti na obale ponožky s údajom o veľkosti vypleteným na samotnej ponožke. Vyhovujúcu veľkosť máte možnosť kúpiť najlepšie pri ponožkách značených po jednom až dvojčíslach (napr. 42-43). Troj alebo štvorčíselné veľkostné rozpätie už nemusí byť vyhovujúce, menšiemu chodidlu sa budú takéto ponožky zhrňovať, väčšiemu zase tiesniť prsty. Optická veľkosť kupovaných ponožiek však môže byť ovplyvnená radou aspektov, ako sú technológia výroby alebo vlastnosti materiálov, preto ponožky posudzujte individuálne a nedá sa v tomto jednoznačne poradiť. Aj kvalitné funkčné ponožky sa po vypraní stiahnu, ale opäť sa po obutí vytiahnu do pôvodných rozmerov vďaka použitiu kvalitných elastanov v úplete.

Spoj špice ponožiek sa vykonáva šitím alebo retiazkovaním. Druhý spôsob je vhodnejší a hlavne pri tenkých ponožkách žiadaný. Pre silnejšie froté úplety, teda pre naše funkčné profesijné ponožky, sa však bežne používa spojenie špice šitím. Moderné šijacie technológie už umožňujú spojenie špice veľmi jemným švom, ktorý sa navyše schová vo vrstve froté úpletu. Odporúčame však vždy tento spoj stlačiť medzi prstami a posúdiť, či jeho sila bude pre vás znesiteľná.

Zóny úpletu – konštrukcia ponožky sa odvíja podľa aktivít, pre ktoré je ponožka navrhnutá. Pre tzv. pozdĺžny odvodový kanálik je nutné poznamenať, že jeho účinok v odvetraní je minimálny a skôr esteticky doplňuje dizajn ponožiek. Ale elastický priehlavkový aj členkový pásik zabraňujúci posunu ponožky po chodidle je nutnou požiadavkou pri kúpe ponožiek určených pre pohyb v prírode. V poslednej dobe sa robia ponožkové úplety s väčším obsahom elastanu v celej ponožke a podkolienke. Jemná kónická kompresia (nie zaškrtenie) v celej ploche úpletu zabezpečuje podporu svalovej hmoty a rovnomerné prekrvenie, ktoré pôsobí proti únave a podporuje regeneráciu.


4. Materiály pre výrobu funkčných profesijných ponožiek

Medzi prírodné nasiakavé (hydrofílne) materiály patrí bavlna, ľan, hodváb. V úplete sa umiestňujú do lícnej (vrchnej) strany ponožky, čo najviac mimo kontakt s pokožkou chodidla, aby ponožky tzv. „vlhkom nechladili" .
Od syntetických materiálov, napríklad vlákien polypropylénu (POP), polyesteru (PE), akrylu (PAN) alebo polyamidu (PA), a podobne, očakávame vďaka ich takmer nenasiakavým (hydrofóbnym) vlastnostiam pocit suchého, izolovaného, teplého prostredia. Tieto materiály sú pružné na ohyb, sú „zbrčkavené" a vo froté slučke ponožkového úpletu sa výraznou mierou podieľajú na tzv. vyplnení slučky, zabezpečia mäkkosť a tiež ochranné vlastnosti v úplete. Ich miesto vo funkčnej ponožke nájdete predovšetkým v rubovej (vnútornej) vrstve.
Materiály celulózového typu ako viskóza, modal alebo bambus ležia na rozmedzí vyššie uvedených skupín. Počiatočnou surovinou je síce prírodná rastlinná surovina, ale tá sa chemicky rozloží a potom následuje finálna výroba vlákna. Hydrofílnymi vlastnosťami sa podobajú prírodným materiálom.

Pre výber funkčných ponožiek je teda voľba materiálového zloženia podstatná. Informáciu, o zložení materiálu uvedenú na obale ponožiek, vždy dôkladne preštudujte. Nikdy nekupujte ako „funkčné ponožky" výrobky len z prírodných vlákien alebo viskózy. Čakala by vás chôdza v mokre s možnými pľuzgiermi aj po kratšom treku. Pozor, toto sa netýka ponožiek z vlny! Naopak, ponožky zložené výhradne zo syntetických materiálov neprijímajú pot a môžu veľakrát kĺzať po vlhkom chodidle. Preto boli vyvinuté tzv. integrované funkčné pleteniny. V ich lícnej aj rubovej vrstve sa presne podľa daných pomerov striedajú alebo aj paralelne prelínajú obidve skupiny materiálov. Vzájomné pomery patria do sféry know-how jednotlivých výrobcov.

Skupina materiálov z prírodných vlákien:
Bavlna je rastlinného pôvodu, vlákna vhodnej dĺžky a kvality dorastajú predovšetkým v Indii a Egypte. Vlákna sa spriadajú do priadze. Bavlna je príjemná na dotyk, dobre saje vlhkosť (je hydrofílna), vlhkosť však chladí.
Vlna sa získava zo zvierat, pre funkčné ponožky sa najviac využíva veľmi jemná ovčia vlna Merino. Sila jednotlivých vlákien pod 25 mikrónov zabezpečuje, že materiál tzv. neškriabe. Vlna má prirodzenú schopnosť vydržať dlho bez zápachu, má jedinečnú absorpciu až 35% potnej vlhkosti voči svojmu objemu, kedy ešte nepôsobí pocitom vlhka, štruktúra vlákien podporuje výborné prúdenie vzduchu. Vplyvom svojho zloženia nie je vlna vhodná pre množenie baktérií. Merino je svojim rozsahom pozitívnych vlastností jeden z najlepších materiálov na ponožky, hodí sa pre celoročné použitie. Pre zvýšenie trvanlivosti ponožiek sa do priadze s vlnou pridávajú syntetické vlákna. Vlna je pri vyšších teplotách zrážanlivá, preto vyžaduje šetrné pranie a sušenie.

Celulózové vlákna:
Bambus sa v poslednej dobe považuje za vlákno moderné hlavne kvôli prirodzeným antibakteriálnym a antimykotickým účinkom. Štruktúra bambusových vlákien zabezpečuje výborné prúdenie vzduchu a tým aj odvod vlhkosti, odpar chladí (v porovnaní s bavlneným vláknom je až 4x účinnejší), vlákno je prirodzene chladné na dotyk. Úplet je hebký a nelepí sa na pokožku.
Modal je modifikované viskózové vlákno vyrobené z prírodnej celulózy so zvýšenou pevnosťou za vlhka, má veľmi príjemný dotyk, vysokú nasiakavosť a je modernou alternatívou bavlny pri pletení jemných spoločenských a oblekových ponožiek pre teplejšie počasie a pre dobre odvetranú obuv.

Skupina materiálov zo syntetických vlákien:
Polypropylén (POP) sa do ponožiek používa vo forme polypropylénového hodvábu (vlákno tvorené paralelne vedenými jemnými „nekonečnými" vláknami) alebo v priadzi (vyrába sa spriadaním vlákien danej dĺžky). Vo forme priadze je na dotyk priaznivejší. Najdôležitejšou vlastnosťou POP je „vodoodpudivosť" (hydrofóbny), prijíma iba 0,05% vlhkosti, je ľahký (pláva na vode), vyniká termoizolačnými vlastnosťami. Vedľa vlny je a predovšetkým v kombinácii s ňou ideálny na výrobu funkčných ponožiek. Všeobecne známe a pri ponožkách žiadané je antibakteriálne striebro obsiahnuté v POP vlákne. Presne povedané ide o dotykový kontakt kationtu striebra Ag+ s bunkovou stenou baktériou. Dotyk AG+ s baktériou ovplyvňuje rad parametrov tak, že sa jeho antibakteriálne pôsobenie nemusí prejaviť. Naše podrobné interné firemné výskumy na elektrónovom mikroskope ukazujú na veľmi nízke hodnoty antibakteriality, ide skôr o obchodné zvýhodnenie takéhoto výrobku.
Polyester (PES) je ťažší ako polypropylén, prijíma 0,40% vlhkosti, svojim chemickým zložením je vhodný k modifikáciám a k zušľachteniu tvarovaním. Vo forme dutých vlákien získava termoizolačné vlastnosti, v prípade pozdĺžneho profilovania sa podieľa na rýchlom odparovaní vlhka, ktoré prináša pocit mierneho ochladenia. Tohto sa využíva hlavne pre výrobky určené k letnému použitiu (CoolMax), alebo celoročnému použitiu (ThermoCool).
Polyamid (PA) má výborné fyzikálne parametre, ako vysokú pevnosť za sucha, odolnosť v otere aj pružnosť. Prijíma však 4,5% vlhkosti a to ho radí v použitiu pre outdoorové aktivity až na tretie miesto za vyššie uvedené syntetické materiály. Jeho vhodné použitie do ponožiek je v miestach, kde sa požaduje zvýšená odolnosť, ako je napríklad chodidlo, päta a špica. Polyamid je pri praní zrážanlivý.
Akryl (PAN) je pružný a mäkký. Má podobnú textúru ako vlna, používa sa ako jej umelá náhrada alebo v zmesi s ňou. Vo funkčných ponožkách sa umiestňuje do menej namáhaných partií. Pokiaľ máte možnosť voľby, vyberte ponožky s Merino vlnou, proti akrylu výrazne lepšie pohltí vlhko vzniknuté pri záťaži.
Elastany vo forme dienových alebo polyuretánových (Lycra) štruktúr sú použité vo všetkých typoch ponožiek. Ovplyvňujú, ako nám ponožky bude tzv. „sedieť" na chodidle alebo nás nebude „škrtiť" lem.
Naspäť
SOX Land & David James
Pstruhárska 5
972 51 Handlová, SLOVENSKO
+421 (0)905 444 140
soxland@soxland.sk
VŠETKO O NÁKUPE
EUR | CZK | PLN
Newsletter
Prihláste sa k odberu našich noviniek a buďte informovaný ako prvý!
Odoslaním formuláru súhlasite so spracovaním osobných údajov
©2021 www.www.soxland.sk, všetky práva vyhradené
navrhol, naprogramoval a rozhýbal